Edukacja domowa

edukacja domowanauczanie w domu

Serdecznie zapraszam do współpracy wszystkich rodziców dzieci, realizujących nauczanie domowe 

Jestem mamą, która przez kilka lat uczyła dwóch synów w domu. Wiem więc z doświadczenia, ile trudu i poświęcenia wymaga edukacja domowa, rozumiem ogrom determinacji i poczucia odpowiedzialności, które czują rodzice zabierający dzieci ze szkoły. Znam gorycz niezrozumienia ze strony dyrektora szkoły i nauczycieli, którzy nie rozumieją, czym jest nauczanie domowe. Wiem wiele o uczuciach związanych z lękiem przed egzaminami i stresem dla dziecka, który te egzaminy wywołują.

Każdy psycholog wie, że problemy drugiego człowieka może zrozumieć tylko osoba, która doświadczyła tego samego. Ja doświadczyłam. Kiedy bowiem mój synek kończył pierwszą klasę, był dzieckiem zestresowanym, zniechęconym do nauki. Drugą klasę przerabiał już w domu ze mną i z młodszym bratem, który właśnie zaczynał zerówkę. Mijały lata, a ja przekonywałam się coraz bardziej do trafności podjętej decyzji. Wiedziałam, że nigdy więcej nie narażę moich dzieci na stresy, przez które przechodził starszy syn w pierwszej klasie. Postanowiłam, że będę ich uczyła w domu aż do matury, chyba że będzie kiedyś szkoła, w której to ja będę decydowała o sposobie podejścia do dziecka. Od kilku lat taka szkoła jest. Nawet więcej – są trzy szkoły, w których dzieci, realizujące nauczanie domowe, spotykają się ze zrozumieniem i pomocą, a w czasie egzaminów z atmosferą życzliwości, jakiej nie znajdują nigdzie indziej,

Obecnie jestem dyrektorem dwóch szkół: szkoły podstawowej w województwie wielkopolskim oraz gimnazjum w województwie zachodniopomorskim. W województwie zachodniopomorskim jest też szkoła podstawowa, w której należę do grona decydentów, a „dyrektorowanie” zostało przekazane pani, która również przez wiele lat uczyła własne dzieci w domu. 

Mam nadzieję, że jako dyrektor szkoły sprostam oczekiwaniom rodziców i dzieci realizujących nauczanie domowe. Każdy rodzic będzie mógł porozmawiać ze mną o nurtujących go problemach, będziemy wspólnie szukać sposobów dotarcia do dziecka, pokonywania zniechęcenia, odnajdywania motywacji. Jestem przekonana, że wspólnie możemy pomóc naszym dzieciom i ich nauczycielom – rodzicom. Wszystko dlatego, że doskonale rozumiemy, czym jest edukacja domowa.

 

Joanna Strzelecka
linia

Artykuł w tygodniku„Wprost” z sierpnia 2011 r. W artykule rozmowa z Joanną Strzelecką, obecnie dyrektorem naszej szkoły. Tematem rozmowy jest – edukacja domowa.

Kontakt w sprawie edukacji domowej:

Joanna Strzelecka

tel. kom. 535 305 150    

meil: – karinia1@op.pl (jako temat wiadomości proszę wpisać „edukacja domowa”)

linia