Edukacja domowa

edukacja domowanauczanie w domu

Serdecznie zapraszam do współpracy wszystkich rodziców dzieci, realizujących nauczanie domowe 

Jestem mamą, uczącą 10 lat swoje dzieci w domu. Z doświadczenia wiem, ile trudu i zaangażowania wymaga edukacja domowa. Rozumiem determinację i poczucia odpowiedzialności rodziców, chcących samodzielnie uczyć dzieci. Znam gorycz niezrozumienia ze strony dyrektora szkoły i nauczycieli, którzy nie rozumieją, czym jest nauczanie domowe. Wiem wiele o uczuciach związanych z lękiem przed egzaminami i stresem dla dziecka, który te egzaminy wywołują.

Każdy psycholog wie, że problemy drugiego człowieka może zrozumieć tylko osoba, która doświadczyła tego samego. Ja doświadczyłam. Kiedy bowiem mój synek kończył pierwszą klasę, był dzieckiem zestresowanym, zniechęconym do nauki. Drugą klasę przerabiał już w domu ze mną i z młodszym bratem, który właśnie zaczynał zerówkę. Mijały lata, a ja przekonywałam się coraz bardziej do trafności podjętej decyzji. Wiedziałam, że nigdy więcej nie narażę moich dzieci na stresy, przez które przechodził starszy syn w pierwszej klasie. Postanowiłam, że będę ich uczyła w domu aż do matury lub do czasu, kiedy sami będą tego chcieli, chyba że będzie kiedyś szkoła, w której to ja będę decydowała o sposobie podejścia do dziecka. Od kilku lat taka szkoła jest. Nawet więcej – są dwie szkoły, w których dzieci, realizujące nauczanie domowe, spotykają się ze zrozumieniem i pomocą, a w czasie egzaminów z atmosferą życzliwości, jakiej nie znajdują nigdzie indziej,

Obecnie jestem dyrektorem dwóch szkół podstawowych: w województwie zachodniopomorskim w Szczecinie oraz w województwie wielkopolskim w Górce Duchownej. 

Mam nadzieję, że jako dyrektor szkoły spełniam oczekiwania rodziców i dzieci realizujących nauczanie domowe. Każdy rodzic może się do mnie zwrócić z nurtującymi go problemami. Wspólnie szukamy sposobów dotarcia do dziecka, pokonywania zniechęcenia, odnajdywania motywacji. Zawsze znajduję czas na rozmowę z rodzicem, gdyż dobrze pamiętam, że kiedyś sama takich rozmów potrzebowałam, a dyrektorzy i nauczyciele ze szkół, do których byli zapisani moi synowie, nie mieli dla mnie czasu. 

Jestem przekonana, że wspólnie możemy pomóc naszym dzieciom, gdyż doskonale rozumiem, czym jest edukacja domowa.

Joanna Strzelecka
linia

Artykuł w tygodniku „Wprost” z sierpnia 2011 r. W artykule rozmowa z Joanną Strzelecką, obecnie dyrektorem naszej szkoły. Tematem rozmowy jest – edukacja domowa.

Kontakt w sprawie edukacji domowej:

Joanna Strzelecka

tel. kom. 535 305 150    

e-mail: – karinia1@op.pl (jako temat wiadomości proszę wpisać „edukacja domowa”)

linia